TEREZÍN 2007
Reportáž ze studijního pobytu



Když jsme v úterý 13. března v brzkých ranních hodinách nastupovali do autobusu, byli jsme všichni ještě pořádně rozespalí. Něco po půl šesté ráno jsme vyrazili na několikahodinovou cestu, v jejímž cíli jsme se měli seznámit s hrůzami koncentračních táborů, zejména pak toho v Terezíně. Někteří se rozhodli dospat, co nestihli, jiní se dívali z okna, jak cesta rychle, ubíhá a jiní se začetli do časopisů. Kolem jedenácté hodiny jsme vjeli do Terezína. Nikdo už nespal a nečetl si. Všichni jsme se se zájmem dívali z okna. Přivítalo nás krásné malé městečko a jen málo z nás si v té chvíli dokázalo představit, jaké hrůzy se v něm, ne zcela tak dávno, odehrávaly.

Po ubytování a obědě nás čekala první přednáška, na které jsme se seznámili se základními pojmy a stručně nám také byly sděleny základní informace týkající se 2. světové války, holocaustu a Terezínského ghetta. Je možné, že mnohé z nás překvapilo, že Terezín byl postaven již za vlády Jose-fa II. Jeho poslání v té době však bylo úplně jiné, než jak ho nakonec využili nacisté. V listopadu 1941 zde totiž vzniklo ghetto, koncentrační tábor pro Židy. Když se asi v polovině roku 1942 vystěhovali poslední "normální" obyvatelé, Terezín se stal jakýmsi městem za mřížemi. Byla mu přisouzena významná úloha v "konečném řešení židovské otázky".

Po přednášce jsme se vydali na prohlídku Muzea ghetta. Tam jsme si prohlédli expozici o dějinách terezínského ghetta od jeho počátku až do jeho konce v roce 1945. Poté naše kroky směřovaly na židovský hřbitov, do kolumbária, obřadní místnosti, krematoria a márnice. V bývalých Magdeburských kasárnách jsme si prohlédli repliku vězeňské ubikace z doby ghetta, a v neposlední řadě jsme shlédli i expozice hudby, výtvarného umění, literární tvorby a divadla v terezínském ghettu. To je nej-spíš jediná věc, která mohla činit Terezín snesitelným. Ve většině ostatních koncentračních táborů totiž tyto aktivity neexistovaly.

Po prohlídce města jsme se opět sešli na půdě Magdeburských kasáren, kde jsme se rozdělili na skupinky. Byla nám zadána práce na večerní workshop, hned následovala večeře a po ní film "Poslední motýl", který nás zaujal působivými osudy dětských hrdinů, balancujících mezi radostí a smrtí, nacvičujících v ghettu kamuflážní představení pro návštěvu inspekce Červeného kříže.

Po filmu jsme měli konečně volno. Tedy, jak se to vezme. Začali jsme pracovat na našich workshopech, které jsme měli druhý den prezentovat před ostatními. Sešli jsme se na pokojích a, i když jsme byli unaveni náročným celodenním programem, pustili jsme se do práce. Pátrali jsme v transportních listinách a v životopisech daných vězňů. Někteří se úkolu zhostili formou scénky, jiným se zdála lepší volba referátu. Pracovat na projektech do půlnoci bylo bezesporu velmi náročné, svým způsobem však i zábavné a zajímavé.

Druhý den hned po snídani nás čekala prezentace našich workshopů, na kterých jsme se minulou noc tolik nadřeli. Zjistili jsme, že postavy a příběhy vybraných vězňů ghetta jsou nám mnohem bližší, než když slyšíme pouze souhrn statistických údajů.

Po prezentaci byla na řadě přednáška o holocaustu Romů, následoval i dokumentární film k tomuto tématu. Asi o půl jedenácté nastala tolik očekávaná beseda s pamětníkem - panem Martinem Glasem. Všichni jsme pozorně poslouchali jeho vyprávění a ani jsme nedutali. Silně na nás zapůsobilo jeho vyznání, že právě při pobytu v ghettu si uvědomil cenu života a každé jeho dobře prožité vteřiny a taky skutečný smysl věcí. Když skončil, měli jsme možnost ptát se ho na to, co nás zajímalo. Pan Glas trpělivě zodpovídal naše záludné otázky. S koncem této besedy pro mnohé skončila i nejlákavější a nejočekávanější část našeho dvoudenního programu.

Po vydatném obědě jsme sbalili své věci a rozloučili se s budovou Magdeburských kasáren. Nasedli jsme do autobusu a vyjeli směrem k Malé pevnosti, která od roku 1940 sloužila jako věznice pražského gestapa. Procházeli jsme několika dvory, bránou s nápisem "Arbeit macht frei", naše kroky vedly i do cel, ošetřovny, na marodku i do samotek a márnic. Nevynechali jsme ani popraviště a bránu smrti, kterou byli vězni přiváděni na popraviště. Výklad průvodce a i samotné "místnosti" nám naháněly strach. Na vlastní kůži jsme si dokonce zkusili, jaké to bylo, když vězně pro nedostatek místa zavíraly na samotky po dvanácti.

Myslíme si, že jsme byli všichni rádi, když jsme mohli prostor Malé pevnosti opustit, nasednout do autobusu a vyrazit domů. Po dvou dnech prožitých v Terezínském ghettu, plni nových informací, poznatků a zážitků, které jsme si s sebou odváželi, jsme se unaveni náročným programem vydali na cestu domů. Město Terezín bylo samo o sobě krásné, ale přesto v nás zanechalo nepříjemný a stísněný pocit a myslíme si, že se všichni shodneme na tom, že hrůzy, které se odehrávaly za 2. světové války nejen v koncentračních táborech, by se již nikdy neměly opakovat.

Michaela Mirgová - Tereza Vénosová